Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Ty, który rodzisz się w śnieżynach serc ludzkich”

Utworzono dnia 01.03.2019
Czcionka:

Święta Bożego Narodzenia, czas szczególnej otwartości na drugiego człowieka, stał się czasem wyjątkowo aktywnie przeżytym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Chełmie.

„Ty, który rodzisz się w śnieżynach serc ludzkich” pod takim tytułem odbyły się zmagania konkursowe zorganizowane przez szkołę, przygotowane przez panią Małgorzatę Stalmaską. Ten metaforyczny tytuł zainspirował uczniów z gminy Wolbrom do ukazania w ich dziecięcej sztuce plastycznej motywu rodzącego się Jezusa. Rodzącego się nie tylko w ubogiej stajence, lecz przede wszystkim w sercu człowieka.

Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno- religijnego, objętego honorowym patronatem przez Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika miało miejsce 20 grudnia. Połączone ono było ze spotkaniem wigilijnym, które uświetnili swą obecnością zaproszeni goście:

Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek
Pani  Aleksandra Ściańska - pracownika Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom

Ksiądz Stanisław Gibała
Radny , sołtys wsi członek Rady Sołeckiej Pan Kazimierz Golda
Prezes OSP Pan Rafał Rachwał
Dyrektorzy szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie: Przedstawiciele Rady Rodziców ,Emeryci , Partnerzy Szkoły

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Wyniki dla klas „0”-III:

I miejsce:

 Maksymilian Borowiec, kl. I,  Zespół Szkół w Dłużcu

Bartosz Witek, kl. „0”,  Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kąpielach Wielkich

II miejsce:

Zuzanna Ciepał, kl. III, Szkoła Podstawowa w Chełmie

Aleksandra Zielnik , kl. III, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wolbromiu

III miejsce:

Franciszek Herian, kl. I,  Zespół Szkół w Wierzchowisku

 Wyróżnienia:

Marlena Ciuła, kl. „0” ,Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kąpielach Wielkich

Agata Haberka, kl. I , Zespół Szkolno- Przedszkolny  w Wolbromiu

Izabela Kołodziejczyk, kl. I , Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Porębie Górnej

Wyniki dla klas od IV do VII:

I miejsce:

Gabriela Nowak, kl. IV, Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Kąpielach Wielkich

Karina Bochenek, kl. VII , Szkoła Podstawowa w Chełmie

II miejsce:

Klaudia Nowak, kl. IV, Szkoła Podstawowa w Jeżówce

Mateusz Spyra, kl. VI, Szkoła Podstawowa  w Zarzeczu

III miejsce:

Aleksandra Gęgotek, kl. III,  OREW Wolbrom

Wyróżnienie:

Natalia Sałek, kl. VI,  Szkoła Podstawowa w Zarzeczu

Kinga Adamus, kl. VI, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu

Dawid Kazior, kl. V, Szkoła Podstawowa w Chełmie

Natalia Dela, kl. IV, Szkoła Podstawowa w Jeżówce

Martyna Pawłowska, kl. IV, Zespół Szkół w Dłużcu

Krystian Latacz, kl. VI, Zespół Szkół w Dłużcu

   Po emocjach związanych z ogłoszeniem wyników konkursu zgromadzona publiczność, oglądając jasełka  przedstawione przez uczniów,  po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa, którzy szukają noclegu w Betlejem.Z pomocą przychodzi pastuszek i wskazuje miejsce schronienia w biednej stajence, gdzie w otoczeniu zwierząt Maryja powiła syna. Dzieciątko, które przyniosło światu pokój, odwiedzają pastuszkowie, trzej królowie oraz dzieci.  Chór aniołów wyśpiewujący chwałę Najwyższemu przekazał przesłanie miłości, szacunku do drugiego człowieka, troski o słabszych oraz tych, którzy potrzebują wsparcia. Jasełka przygotowały panie Jolanta Pałka i Małgorzata Stalmaska.

Po zakończonym przedstawieniu uczniowie kl. VI-VII zaśpiewali kolędę pt. „Cicha noc” w kilku językach i przekazali świąteczne życzenia w języku migowym, przygotowaną pod kierunkiem pani Ewy Fuglewicz.

 Kiedy część artystyczna dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa w uznaniu i podziękowaniu za występ. Następnie głos zabrał ks. Stanisław Gibała, który skierował do zebranych ciepłe słowa i życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Po uroczystości społeczność szkolna  podzieliła się opłatkiem, składając sobie życzenia,  a następnie wszyscy w świątecznym nastroju zasiedli do stołu, gdzie mogli skosztować tradycyjnych  potraw wigilijnych oraz świątecznych  wypieków.

To, że Jezus rodzi się przede wszystkim w ludzkich sercach, często zmarzniętych i samotnych niczym opadające z grudniowego nieba śnieżyny, było głównym przesłaniem konkursu. A rodzi się poprzez empatię, dzielenie się dobrem z drugim człowiekiem. Tym najbardziej potrzebującym. Smutnym. Przeżywającym trudne chwile. Uwrażliwienie na potrzeby cierpiących stało się lekcją, jaką otrzymali uczniowie naszej szkoły podczas wizyty  złożonej wraz z Panią Dyrektor Barbarą Marchajską i panią Ewą Fuglewicz nieco wcześniej-  5 grudnia -w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie,  gdzie wspólnie z pomocnikami św. Mikołaja  obdarowali prezentami  najmłodszych pacjentów przebywających na oddziale dziecięcym. Na szpitalnych, zazwyczaj cichych, korytarzach rozbrzmiewał dźwięk dzwoneczków obwieszczających przybycie  pomocników św. Mikołaja. Uczniowie  rozdawali prezenty małym pacjentom. Były to pochodzące ze zbiórki zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski  książki, kredki, kolorowanki, artykuły plastyczne oraz zabawki .Wszystkie dzieci bardzo ucieszyły się z tak szczególnych odwiedzin, a podarowane prezenty wywołały jeszcze radosne uśmiechy na ich  twarzach. Za miłe odwiedziny  podziękowała w imieniu małych pacjentów ordynator oddziału  oraz dyrektor Szpitala .

Świąteczne dzielenie się dobrem i radością zwieńczyły występy uczniów w Święto Trzech Króli,  kiedy to odbyły się jasełka w szkole połączone ze wspólnym kolędowaniem. Niespodzianką dla Pani Dyrektor okazała się prezentacja talentów muzycznych uczniów, którzy mistrzowsko wykonali kolędy na instrumentach muzycznych ( swe talenty uczniowie zaprezentowali również podczas wspólnego kolędowania w Domu Kultury w Wolbromiu, śpiewając kolędy w różnych językach oraz w języku migowym) pod opieką pani Ewy Fuglewicz.

Pani Dyrektor podczas spotkania jasełkowego złożyła wszystkim ciepłe z serca płynące życzenia świąteczne oraz podsumowała  działalność szkoły w ostatnich miesiącach, m.in. zakup  nowoczesnych zestawów interaktywnych, zamontowanie siłowni zewnętrznej obok szkoły, wpisanie do projektu „Bezpieczne place zabaw” a także plan termomodernizacji budynku placówki, który będzie zrealizowany już we wrześniu tego roku.

Dyrekcja Szkoły składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Miasta i Gminy Wolbrom Panu Adamowi Zielnikowi za objęcie honorowym patronatem konkursu plastyczno-religijnego pt. „Ty, który rodzisz się w śnieżynach serc ludzkich” oraz za ufundowanie nagród dla uczniów biorących   w nim udział. Ponadto dziękuje rodzicom uczniów i gronu pedagogicznemu za zaangażowanie i wkład pracy w wydarzenia związane z przeżywaniem czasu świątecznej radości , refleksji oraz kolędowych spotkań.

GALERIE:

Nagrodzone prace konkursowe

Nagrodzone prace konkursowe

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny