Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau

Utworzono dnia 13.06.2019

11 kwietnia 2019 roku ze Szkoły Podstawowej w Chełmie w ramach realizacji edukacji patriotycznej oraz zadań Programu Wychowawczego Szkoły zwiedziliśmy Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.Celem wycieczki było poznanie zjawiska holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci. Uczniowie zostali uświadomieni jak umierali ludzie bez prawa do godności, szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka ,bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej. Zwiedzanie terenu byłego obozu dają nam ogromną możliwość kształtowania postaw młodego pokolenia. Wychowują do tolerancji upowszechniają metody przeciwstawiania się i zwalczania takich zjawisk jak: ksenofobia uprzedzenia , stereotypy czy dyskryminacja rasowa. Uczniowie dostrzegli rolę i odpowiedzialność jaka na nich spoczywa by historia nie zatoczyła koła i nigdy w przyszłości nie doszło do podobnych zdarzeń. Wizyta w muzeum była lekcją człowieczeństwa.

Aleksandra Morga