Konkurs fizyczny: „Co? Jak? Dlaczego? Na tropie zagadek materii”

Utworzono dnia 17.05.2017

27 kwietnia w Zespole Szkół w Wolbromiu odbył się Gminny Konkurs Fizyczny dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej pt. „Co? Jak? Dlaczego? Na tropie zagadek materii”. Konkurs został zorganizowany w związku z ogłoszeniem Roku 2017 Rokiem Mariana Smoluchowskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Pan Adam Zielnik, Instytut Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego UJ w Krakowie oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów reprezentujących następujące szkoły: Szkołę Podstawową w Chełmie, Zespół Szkół w Gołaczewach, Niepubliczną Szkołę Podstawową w Porębie Dzierżnej, Zespół Szkół w Wierzchowisku, Zespół Szkół w Wolbromiu oraz Zespół Szkół w Zarzeczu.

Konkurs rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół w Wolbromiu Pan Waldemar Smoter, witając wszystkich uczniów, nauczycieli oraz przybyłych gości: dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Fizyki WFAiIS UJ w Krakowie i członka Zarządu Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego dra hab. Pawła Górę oraz Prezesa „TACHO Wicher i Piputa” Pana Leszka Wichra.

Uczestnicy konkursu  opanowali wiadomości wykraczające poza podstawę programową. Swoją wiedzą wykazali się pisząc test dotyczący budowy i właściwości materii oraz rozwiązując krzyżówkę. Druga część konkursu polegała na rozwiązywaniu na tabletach interaktywnego testu Kahoot, dotyczącego życia i osiągnięć Mariana Smoluchowskiego. Po słodkim poczęstunku  uczniowie wysłuchali bardzo interesującego wykładu dra hab. Pawła Góry pt. „Marian Smoluchowski i internet rzeczy”.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce: Zuzanna Skwarek ZS w Wolbromiu (opiekun Aneta Dobrek)

II miejsce: Julia Cios ex aequo Patryk Machejek ZS w Wolbromiu (opiekun Aneta Dobrek)

III miejsce: Oliwia Domagała Szkoła Podstawowa w Chełmie (opiekun Małgorzata Stalmaska) ex aequo Barbara Kiwior Zespół Szkół w Zarzeczu (opiekunowie Beata Kiwior i Renata Kolanko) ex aequo Krystian Myca ZS w Wolbromiu (opiekun Aneta Dobrek)

Nagrody dla sześciu najlepszych uczestników konkursu w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Pana Adama Zielnika wręczała Społeczny Doradca Burmistrza Pani Bożena Konieczna. Dodatkową nagrodę za I miejsce ufundował Instytut Fizyki WFAiIS UJ i wręczał dr hab. Paweł Góra. Nagrody dla zwycięzców i wszystkich uczestników konkursu ufundował i wręczał Prezes „TACHO Wicher i Piputa” Pan Leszek Wicher.  Poczęstunek dla uczestników konkursu zapewnili Państwo Jolanta i Marek Purzyccy.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy

i życzymy dalszych sukcesów